Skip to main content
edamame-sojove-boby

Edamame je v Japonsku typické predjedlo. Sú veľmi chutné a návykové. Pri pár kúskoch človek nikdy neostane.

Edamame: Čerstvé sójové bôby

Edamame sú čerstvé alebo teda mladé sójové bôby. U nás ich kúpiť ťažko. Nájdete ich skôr len v reštauráciách alebo potom v špecializovaných obchodoch mávajú mrazené. U nás nájdeme už len „staré“ sójové bôby (také tie žlté, čo bývajú v obchodoch v sekcii so strukovinami). Z tých sa potom pripravuje napr. tofu, miso pasta alebo sójové mlieko.

Sója sa pritom dá v pohode vypestovať aj u nás. Netreba jej špeciálne podnebie.

sojove-boby-stare
mlada-soja-edamame

Ako uvariť edamame?

Edamame je skvelý zdroj rastlinných bielkovín. Majú málo kalórií, radu vitamínov a minerálov a vlákninu, ale zvyknú sa podávať dosť nasolené.

  • Ideálne sú 4 % soli. Čiže napr. na 1 liter vody by malo ísť 40 g soli. To je celkom dosť, ale to je vraj ideálny pomer. Sóju po uvarení už netreba soliť, ale môže sa uvariť v menej slanej vode a potom dosoliť.
  • Konce strukov sa majú kúsok odkrojiť. Zo sójového struku by sa malo na oboch koncoch kúsok odkrojiť, aby doň lepšie prenikla slaná voda pri varení.
  • Sóju hádžeme do vriacej vody a po uvarení neoplachujeme pod tečúcou vodou
  • Stačí ju variť krátko. Asi 3 – 5 minút podľa veľkosti strukov.

Uvarené pár dní vydržia v chladničke a vylúpané sa dajú dať do mrazničky a používať potom pri varení. Napríklad do smaženej ryže, do soba rezancov, miso polievky, do ramenu a podobne.

edamame-sojove-struky

Zaujíma vás viac z japonskej kuchyne? Sledujte zákulisie aj na  InstagramFacebook, a Pinterest.

Budem rada, ak ma podporíte zdieľaním:

Leave a Reply