Skip to main content

bambusovy-les-japonsko

Počuli ste už o známom bambusovom lese, ktorý sa nachádza v oblasti Arashiyama v Kyóte? Ak ste niekedy plánovali alebo už aj navštívili Kyóto, tak ste o tomto lese pravdepodobne počuli. Je to jedno z najpopulárnejších turistických miest v Kyóte. Ale vedeli ste, že v Japonsku je aj ďalší bambusový les, ktorý sa oplatí navštíviť? A dokonca sa nachádza neďaleko Nikkó a Tokia. 

Poznámka: Tento článok som napísala v decembri 2023. Všetky ceny, časy a dátumy sa teda vzťahujú na obdobie zima 2023/2024.

Kde sa nachádza Four Seasons Bamboo Forest Wakayama Farm?

Názov tohto bambusového lesa môže byť trochu zavádzajúci, pretože Wakayama je prefektúra a mesto v Japonsku, ale les nie je vo Wakayame. Nachádza sa v meste Utsunomiya v prefektúre Tochigi a je relatívne blízko k mestám Tokio a Nikkó. Ani zďaleka nie je taký populárny a známy ako bambusový les v Kyóte, čo je ale dobre, pretože sa nemusíte prebíjať davmi ľudí. 

Názov lesa nie je odovodený od prefektúry Wakayama, ale rodina, ktorá sa usadila na tejto pôde pred 350 rokmi, niesla meno Wakayama. Venovali sa nielen pestovaniu bambusových výhonkov, ale aj gaštanov. V priebehu rokov sa stretli s mnohými ťažkosťami, najmä keď prišli na trh nové plastové materiály a o bambus klesal záujem. Mnoho dobre udržiavaných bambusových lesov postupne zmizlo. V súčasnosti sa situácia aspoň trošku zlepšuje. Ľudia chcú vidieť a osobne navštíviť takéto miesta a aj ekoturizmus sa stáva populárnejším.

bambusovy-les-utsunomiya-noc

Aktivity vo Four Seasons Bamboo Forest Wakayama Farm

Bambusový les Four Seasons je v Japonsku naozaj jedinečný, pokiaľ ide o veľkosť a rozsah. Rozprestiera na 24 hektároch pôdy a nachádzajú sa v ňom rôzne druhy bambusu vrátane pôvodných kultivarov, ktoré vyšľachtila rodina. V areáli je aj gaštanový a čučoriedkový sad, kaviareň s reštauráciou a čajový dom. Bambusový les slúži aj ako miesto na rôzne eventy a tiež sa využíva ako lokalita na natáčanie filmov.

Počas celého roka sa môžete zúčastniť rôznych aktivít:

  • Nočná návšteva lesa (k dispozícii v sobotu, nedeľu a sviatky. V zime aj v piatky.)
  • Zbieranie bambusových výhonkov (apríl – máj)
  • Zber čučoriedok (júl – august) a popri zbieraní môžete aj ochutnávať
  • Tvorivé dielne (výroba bambusového luku, bambusovej pištole na vodu alebo bambusového lampiónu). Toto je obľúbené najmä medzi deťmi.
  • Relaxácia v hammocku (hojdacej sieti). Sieť si môžete zavesiť na akomkoľvek mieste v lese, ktoré si vyberiete.

bambusovy-les-japonsko

Bambusový les v noci a špeciálne zimné osvetlenie

Okrem návštevy v denných hodinách si môžete bambusový les pozrieť aj v noci. Nočné návštevy sú možné počas celého roka, ale len v soboty, nedele a sviatky. S výnimkou od 30. decembra do 4. januára, kedy je les zatvorený. Nočné osvetlenie lesa začína západom slnka a trvá do 20:00 hod. (v júni, júli a auguste do 21:00 hod.).

Počas zimy sa každý rok koná špeciálne zimné osvetlenie. V roku 2023 bolo od 18. novembra do 25. februára. Tiež začína pri západe slnka (čas presne nešpecifikujú, ale tipujem okolo 17:00) do 20:00 hod. Nie som si úplne istá, čím je toto zimné osvetlenie iné od toho normálneho, ale na svojej webovej stránke uvádzajú, že je prístupných viac miest a les je otvorený aj v piatok.

Ja som navštívila les v neskorších večerných hodinách, asi okolo 19:00, takže už bola úplna tma. Pri vstupe ale dostanete taký milý lampášik na drievku, aby ste si mohli svietiť na cestu. Večer je kaviareň a reštaurácia zatvorená. Môžete si dať iba matcha čaj v bambusovom lese (odporúčam). Pri vstupe je zároveň aj menšie dvojposchodové múzeum. Počas večerného osvetlenia nie je prístupný úplne celý les, resp. osvetlená je určitá trasa. 

Koľko stojí vstupné do bambusového lesa?

Pre dospelých je základné vstupné 750 yenov plus pre nočnú návštevu je príplatok ďalších 750 yenov, takže dokopy 1500 yenov. Odporúčam ale vziať kombinovaný lístok, v ktorom máte zahrnutý aj matcha čaj s tradičnou japonskou sladkosťou. Stojí len o 300 yenov viac a, verte mi, matcha čaj so sladkosťou nedostanete nikde za 300 yenov. A takto si môžete vychutnať matcha čaj pod veľkým stanom uprostred bambusového lesa. A ak by ste si to náhodou v lese rozmysleli, že ten čaj predsa len chcete, môžete si ho kúpiť priamo tam, ale bude vás stáť 750 yenov. Čaj je podávaný v bambusovom poháriku a je to skutočný bambus, nie nejaká plastová imitácia a ten pohárik si môžete potom vziať domov. Myslím, že vás nemusím ďalej presviedčať. Takou menšou nevýhodou je, že tento čaj sa podáva len v soboty a nedele, v piatky nie.

Ako sa dostať k bambusovému lesu Four Seasons?

V porovnaní s lesom v Kyóte, môže byť tento bambusový les trošku ťažšie dostupný. Ale nie zas veľmi. Les je v meste Utsunomiya a ak plánujete navštíviť Nikkó (ďalšia populárna destinácia), tak s najväčšou pravdepodobnosťou aj tak pôjdete cez Ustunomiyu, pretože tam budete musieť prestúpiť na iný vlak. Takže ideálne je naplánovať to tak, že sa tam zastavíte po ceste do Nikkó alebo keď budete z Nikkó odchádzať.

Ak pôjdete z Tokia:

  • Z Ueno stanice v Tokiu je to priamym vlakom na JR stanicu v Ustunomii 40 minút (Tohoku alebo Yamagata šinkanzenom).
  • Pozor. Ak pôjdete zo Shibuye alebo Shinjuku, bude to dlhšie a zrejme s prestupom alebo prestupmi. 
  • Z Utsunomiya stanice pôjdete autobusom (čísla 52, 56 alebo 58) na Nozawadera zastávku (野沢寺前) a odtiaľ je to k lesu cca 9 minút peši.

Zaujíma vás viac z japonskej kuchyne či kultúry? Sledujte zákulisie aj na  InstagramFacebook, a Pinterest.

Budem rada, ak ma podporíte zdieľaním:

Leave a Reply