Mrkva restovaná v sladko-slanej omáčke s jemnou príchuťou sezamového oleja. Toto jedlo je ideálne ako zeleninová príloha, ktorú si môžete pripraviť vopred do zásoby a podávať k akémukoľvek jedlu počas týždňa, keď nemáte veľmi čas variť.
Čo je kinpira?
Slovo kinpira nie je názov konkrétneho jedla, ale je to skôr pomenovanie pre japonský štýl varenia, v ktorom sú ingrediencie nakrájané na malé kúsky (najčastejšie tenké pásiky) a restované alebo dusené so sójovou omáčkou, cukrom a saké. Často sa podáva ako príloha alebo sa balí do obedových krabičiek bento.
Najčastejšie sa takýmto spôsobom pripravuje koreňová zelenina. Najpopulárnejšia je kombinácia gobo (čierny koreň) a mrkvy alebo potom väčšinou samostatne sa takto pripravuje renkon (koreň lotosu), ale aj mrkva. U nás zohnať už len čierny koreň je takmer nemožné. Nie to ešte lotosový koreň. Čierny koreň sa ale dá u nás vypestovať.
Ako pripraviť mrkvovú kinpiru?
Mrkvová kinpira je jednoduché a skromné jedlo. Môžete si naraz uvariť väčšiu porciu a zvyšok skladovať v chladničke, kde vydrží aj päť dní. Budete tak mať po ruke zeleninovú prílohu na celý týždeň.
Ako nakrájať mrkvu pre kinpiru?
Mrkva by mala byť nakrájaná na tenšie pásiky. Nemali by byť príliš tenké, ani príliš hrubé. Mrkva nemá byť rozvarená, ale musí zostať tak akurát chrumkavá, nie však ako surová práve očistená mrkva. Ak budú pásiky príliš hrubé, bude trvať dlhšie, kým mrkva zmäkne. Stane sa potom to, že zvonka bude mrkva spálená, ale vnútri ešte stále príliš tvrdá. Krájanie na takéto tenké prúžky si vyžaduje čas a prax. Ak si ešte nie ste úplne istí, môžete použiť škrabku so zúbkami, s ktorou rovno načistíte pásiky.
Namáčanie mrkvy v octovej vode
Mrkvu namáčať nemusíte. V iných receptoch som vlastne tento postup ani nevidela, ale my si to doma takto pripravujeme, pretože nám to viac chutí. Nemusíte sa báť, že by bolo jedlo príliš kyslé. Kyselkavú príchuť bude cítiť len jemne a akurát vyváži ostatné sladké a slané chute.
Užitočné tipy pri varení
- Pri krájaní mrkvy dávajte pozor, aby ste ju nakrájali na rovnako veľké kúsky
- Kinpira sa vždy pripravuje so sezamovým olejom. Odporúčam naozaj použiť tento olej
- Na restovanie použite väčšiu panvicu, aby ste mali mrkvu rozprestrenú po celej ploche a nie na jednej kope
- V recepte je použitý mirin, ktorý má v podstate sladkú chuť, takže ho môžete nahradiť cukrom. Tu nájdete viac o základných ingredienciách v japonskej kuchyni
Zaujíma vás viac z japonskej kuchyne? Sledujte zákulisie aj na Instagram, Facebook, a Pinterest.
Budem rada, ak ma podporíte zdieľaním:
Mrkvová kinpira
Ingrediencie
- 180 g mrkvy
- 2 PL octu
- 1 PL mirin
- 1,5 PL sójovej omáčky
- 1 PL sezamového oleja
- 1 PL saké
- Sezamové semiačka
Postup
- Mrkvu očistíme a nakrájame alebo nastrúhame na tenké pásiky
- Nakrájanú mrkvu dáme do misky a zalejeme vodou, aby bola tesne pod hladinou. Pridáme 2 PL octu, premiešame a necháme pol hodinku postáť.
- Na rozpálenú panvicu dáme 1 PL sezamového oleja, pridáme mrkvu a restujeme asi 3 - 4 minútky.
- Potom pridáme sójovú omáčku, mirin (alebo cukor) a saké. Chvíľu podusíme, kým sa šťava nevyparí. A na záver posypeme sezamovými semiačkami.
Itadakimas!